Zespół Szkół w Starej Niedziałce

"Trzeba dzieciom dać serce,
piękno i uśmiech,
aby uczyły się kochać ludzi
i wszystko, co je otacza...” 
                                           Maria Kownacka

Wykaz podręczników na rok szkolny 2016/2017
do szkoły podstawowej i gimnazjum

Wykaz podręczników i wyprawka do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2016/2017

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2016-05-04 22:10:40, komentarzy: 0

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 

Tak było i w tym roku. O 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypominali gimnazjaliści z klas I  i III podczas uroczystego apelu, który odbył się 29 kwietnia.    

„Nauczmy się na pamięć tego kraju… ”- to motto programu artystycznego, który przedstawiał historię uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawy zasadniczej określającej ustrój Rzeczypospolitej. Oddawał klimat walk narodowowyzwoleńczych Polaków w XIX wieku, a także nawiązywał do polskich symboli narodowych.

Rocznicę ustanowienia konstytucji majowej obchodzili polscy patrioci  już podczas zaborów. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu dniu 3 maja rangi święta narodowego.

Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja były szczególnie ważne dla naszej społeczności szkolnej. Żołnierze Armii Krajowej Obwodu Mewa-Kamień w Mińsku Mazowieckim postanowili powierzyć swój sztandar, który jest symbolem walki o wyzwolenie Ojczyzny oraz symbolem wierności przysiędze żołnierskiej złożonej podczas przyjęcia w szeregi AK, pod opiekę Zespołowi Szkól w Starej Niedziałce. Uroczyste przekazanie sztandaru miało miejsce 3 maja 2016 roku podczas Mszy Świętej za Ojczyznę w Mińsku Mazowieckim. Opieka nad sztandarem będzie dla nas prawdziwym honorem.

 

                                                                                                                                        Małgorzata Komorowska

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz


Zachęcamy wszystkich do korzystania
z e-podręczników.
SZKOŁA PODSTAWOWA 
im. MARII KOWNACKIEJ

GIMNAZJUM
im. RODZINY SAŻYŃSKICH

.
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!