Zespół Szkół w Starej Niedziałce

"Trzeba dzieciom dać serce,
piękno i uśmiech,
aby uczyły się kochać ludzi
i wszystko, co je otacza...” 
                                           Maria Kownacka

Wykaz podręczników na rok szkolny 2016/2017
do szkoły podstawowej i gimnazjum

Wykaz podręczników i wyprawka do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2016/2017

23. rocznica śmierci Stefanii Sażyńskiej

2015-09-13 20:53:25, komentarzy: 0


      Początek września i 23.rocznica śmierci pani Stefanii Sażyńskiej to dobry moment, aby przypomnieć uczniom o wybuchu II wojny światowej, trudnych latach okupacji i bohaterskiej postawie Polaków walczących o wolną Ojczyznę.

      Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele pod wezwaniem  Narodzenia  NMP w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie i nauczyciele modlili się w intencji Stefanii, Stefana, Czesława, Witolda i Tadeusza Sażyńskich, Haliny Chorobińskiej, Mariana Paruzela oraz żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Mewa- Jamnik-Kamień. Następnie udali się na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie swoich patronów.

      Wojna to czas, który kojarzy się z bólem i cierpieniem. W pamięci każdego, kto ją przeżył odcisnęła trwały ślad. Wielu naocznych świadków żyje jeszcze do dziś i przekazuje ustnie swoją historię wojenną. Takich opowieści mogliśmy wysłuchać podczas spotkania z kombatantami oraz przyjaciółmi pani Stefanii. Zaproszeni goście chętnie opowiadali o życiu w okupowanym kraju i działalności konspiracyjnej nie kryjąc przy tym łez wzruszenia. Bardzo ciepło wspominali panią Sażyńską. Podkreślali, że ponad życie swoje i bliskich stawiała dwie wartości: ojczyznę oraz niepodległość.

      Dziękujemy naszym gościom za żywą lekcję historii.   

  Małgorzata Komorowska

 

      

« powrót

Dodaj nowy komentarz


Zachęcamy wszystkich do korzystania
z e-podręczników.
SZKOŁA PODSTAWOWA 
im. MARII KOWNACKIEJ

GIMNAZJUM
im. RODZINY SAŻYŃSKICH

.
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!